İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Tapu Nedir ?

Bir hukuki işlem kavramı olan tapu tanım itibariyle, bir taşınmaza (arazi), taşınmazın bir bölümüne veya taşınmazın üzerindeki herhangi bir yapıya kimin sahip olduğunu gösteren, Tapu Sicil Müdürlüğü’nce tapu memuru tarafından verilmiş ve bir usulsüzlük belirlenmediği sürece de hukuk düzeni karşısında geçerli sayılan yazılı ve resmi bir belgedir.

Resmi bir belge olması sebebiyle sadece belirlenen devlet dairelerinde ve belirlenen tapu memurları tarafından verilebilir. Aksi bir durumda, örneğin noter huzurunda tapuya kayıt işleminin yapılması, hukuk karşısında geçerli sayılmaz ve resmiliğini yitirir. Bir taşınmaz satın alarak mülkiyet sahibi olmak isteyenlerin gelecekte mağdur olmamaları için tapu çeşitlerini iyice araştırmaları ve gerekli hukuki işlemleri yapmaları önerilir.

Üç çeşidi bulunan tapular şu şekilde sıralanabilir:
– Hisseli tapu
– Kat irtifaklı tapu
– Müstakil tapu

Tapu Parsel Sorgulama

Herhangi bir şahsın üzerine hangi tapuların kayıtlı olup olmadığının öğrenilebildiği sistem tapu sorgulama olarak bilinir. Tapu Sicil Müdürlükleri’nde yapılabileceği gibi e-devlet sisteminden de bu sorgulama yapılabilir.

Tapu Harcı

İlgili taşınmaz üzerinde tapu alınırken taşınmazın değerine göre belirlenen, Tapu Sicil Müdürlükleri’ne makbuz aracılığı ile gösterilen devlete yatırılması gereken ücrettir.

Tapu-Kadastro Nedir?

Tapu işlemlerinde sorunları minimuma indirmek için devlet tarafından ülke üzerindeki tüm arsa ve arsa gibi taşınmazların sınırlarının belirlenmesi, değerlerinin ederine göre hesaplanması ve ilgili alanlarının hukuki açıdan düzene sokulması işlemidir.


Yararlı Bilgiler
0555 1905 099

elmasgyo.com, Tüm Hakları Saklıdır.

Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir